Sněžení 1.4 °C areál Marta II.
ZIMA
Destne v Orl. h. v zime
Sjezdové lyžování

Ceny na sezónu 2011/2012 naleznete v ceníku.

Pro levnější lyžování doporučujeme využít vedlejší sezónu s cenami nižšími až o 20%. Kdo není vázán na termíny dětských prázdnin a neodkladnými pracovními povinnostmi, užije si maxima lyžařských zážitků na poloprázdných sjezdovkách.

Běžecké lyžování

Rychle jsme si zvykli na existenci udržovaných běžeckých stop usnadňujících zimní túry. V oblasti Deštného, Sedloňova a Olešnice v O.h. je pro údržbu připraveno na 50 kilometrů cest včetně atraktivní hřebenové magistrály. Po hřebenovce je deštenský areál propojen s udržovanými stopami v okolí Říček. Loni byla údržba tratí těžce poznamenána vandalským zničením speciální rolby, které si vynutilo postupnou výměnu celého pohonného agregátu včetně hydraulických systémů. Údržba tratí proto byla po většinu zimy nepravidelná a spíše náhodná - částečně zajišťovaná skútrem TJ Porkert, s občasnou pomocí rolby firmy Tendr od vleku ze Šerlišského mlýna či rolby dobrušské lyžařské školy od vleku ze Šerlichu. Letos by se tento provizorní stav neměl opakovat, běžecká rolby by měla v závislosti na vývoji počasí dvakrát týdně upravovat celý systém stop.

Pro sportovně založené běžce je vhodný areál homologovaných závodních tratí TJ Porkert Skuhrov n.B. mezi Deštným a Ošerovem. Na tyto pravidelně udržované tratě je dovolen volný vstup veřejnosti s výjimkou termínů pořádaných závodů. Na technicky atraktivních okruzích o délce mezi jedním až pěti kilometry tu můžete prověřit svou zdatnost v klasice i při bruslení.

Mapa bezeckych trati

S pomocí mapy udržovaných běžeckých tratí si můžete naplánovat trasu zimní túry. Vytištěné mapy jsou k dispozici přímo v nástupních místech, ale již před příjezdem do Orlických hor si můžete z webu pro nekomerční účely stáhnout a vytisknout předlohu, jejímž autorem je Tomáš Prouza. Vyberte si kvalitu podle hloubky Vašeho zájmu a rychlosti připojení k internetu:
velikost 1024x768,  179 kB,
velikost 1600x1200, 546 kB.

Upozornění

V Deštném není lékárna. Volně prodejná léčiva lze nakoupit ve stánku suvenýrů u Karů (vedle budovy obecního úřadu a pošty), pro ostatní přípravky je nutno zajet do některého z výše uvedených podhorských městeček.

V Deštném je možno nakupovat pouze od pondělí do pátku a omezeně ještě v sobotu dopoledne. V sobotu odpoledne a v neděli měly dosud všechny čtyři zdejší potravinářské obchody zavřeno. V tuto dobu bylo nutno dopravit se na nákup opět do podhorských městeček. Něco málo proti hladu a žízni se dá o víkendu nakoupit v místní benzínce, která má otevřeno denně od 6 do 18 hod. Během zimní sezóny zůstává po oba víkendové dny otevřen obchod se sportovními potřebami poblíž centra obce.

Téměř každou zimu se ve sdělovacích prostředcích objeví zprávy o sněhové kalamitě a nesjízdnosti silnic v Orlických horách. Nejdůležitější příjezdovou komunikací do Deštného je silnice II/309 z Dobrušky přes Kounov a Plasnice na Úhor (křižovatka na návrší 3 km před Deštným) a odtud po II/310 do Deštného. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách (silném větru a vánici) silničáři občas uzavřou úsek silnice II/310 od Úhora k Sedloňovu, tedy v blízkosti Deštného. Tato uzavírka však neleží na popisované příjezdové komunikaci do naší obce.

Významné události zimní sezóny
Sedivackuv long

Šediváčkův long, nejtěžší středoevropský etapový závod psích spřežení, se na zasněžených tratích v okolí Deštného a na hřebenech hor běhá v lednu. Po dobu závodu se na jeho trase běžkaři dělí o stopu se psími spřeženími. Pro část běžkařů jde o zpestření túry, jiní považují závody za újmu na kvalitě svého lyžařského zážitku. Rozhodně v této době není vhodné brát s sebou na běžky vlastního psa, probíhající spřežení by jej mohlo považovat za konkurenta s nepříjemnými důsledky. Závod se běží po čtyři dny, na čtyři etapy, trasa je v zásadě každý den stejná: Jedlová - Deštné - Kamenný vrch - Polomský vrch - Bukačka - Šerlich - Velká Deštná - sedlo pod Homolí - po východním úbočí hřebene na Pěticestí - po západním úbočí nad Čertův Důl a dál kolem Vápenného vrchu k lovecké chatě pod Marušou - sjezd do Luisina Údolí - ke kostelu sv. Matouše - do cíle v Jedlové.

Orlicky maraton

Orlický maratón, veřejný dálkový běh na lyžích, se v Deštném koná pravidelně první neděli v únoru (a předcházející sobotu). V sobotu se běží 20 km volnou technikou, v neděli hlavní závod na dvojnásobné trati klasicky.

Provozní doba od 1. 12. 2020
PO - PÁ 1000 - 1600
SO - NE 900 - 1400
Kontakty
telefon: +420 492 601 601
e-mail: info[zavinac]destne.info
Adresa
Turistické informační centrum
č.p. 164
517 91 Deštné v Orlických horách
Přihlášení
TIC Certifikat 2017
© SPORT PROFI spol. s r. o. 2012